Acrylic Solid Surface Nedir ?

 
    Akrilik günümüzde çok kullanılan son derece hijyenik bir polimer türüdür. Banyo küvetleri, duş kabin panoları, aydınlatma elemanlarında yüksek kalite için akrilik tercih edilir. Akrilik Solid Surface malzeme ise; doğal mineraller ve akriliğin özel bir yöntem ile birleştirilerek ve döküm tekniği ile üretilen, çeşitli oranlarda akrilik içeren, bir yüzey kaplama malzemesidir.
 
    Akrilik Solid Surface masif malzemeler, ağırlıklı olarak yurt dışında üretilerek, çeşitli kalınlık ve renklerde plakalar halinde ülkemize ihraç edilmektedir. Bu plakalar fabrika üretim bantlarında kesme, yapıştırma, zımparalama gibi üretim işlemlerinden geçirilerek ürün haline dönüştürülmektedir. 
 
    Plakalar halinde gelip, işlenerek ürüne dönüşen Akrilik Solid Surface masif malzemeler ise ülkemizde genel itibariyle iki çeşit olarak sınıflandırılmaktadır. %100 akrilik esaslı (üst kalite) ve modifiye (alt kalite) akrilik esaslı olarak, genel itibariyle iki tip kalitede akrilik malzemeler yer almaktadır. 
 
   %100 akrilik esaslı diye genel olarak tabir edilen malzemelerin içeriğinde yaklaşık %38 Saf Akrilik (PMMA+MMA), %58 ATH (alüminyum hidroksit) ve %4 bağlacılar ile renk pigmentleri yer almaktadır. Ürün markalarına göre bu oranlarda küçük farklılıklar olabilmekte olup; ülkemizde %100 akrilik esaslı kaliteli malzemeler arasında Franke Solid Surface, Corian, Hanex Solid Surface, LG Hi-Macs, Samsung Starone gibi markaları yaygın ve güvenilir olarak sayabilmekteyiz. 
 
    Modifiye akrilik esaslı diye genel olarak tabir edilen malzemelerin içeriğinde yaklaşık %15 Saf Akrilik (PMMA+MMA), %23 Polyester Reçine, %58 ATH (alüminyumhidroksit) ve %4 bağlacılar ile renk pigmentleri yer almaktadır. Ürün markalarına göre bu oranlarda yine küçük değişkenlikler olabilmekte olup; ülkemizde modifiye akrilik esaslı malzemeler arasında Dominox Solid Surface, Dupont Basic Surface ( Montelli ), Getapol Solid Surface gibi markaları yaygın ve güvenilir olarak sayabilmekteyiz. 
 
    Günümüzde özellikle mutfak tezgahlarında ve banyo tezgahlarında olmak üzere; teknelerde, fast-food, otel, hastane ve laboratuvar tezgahlarında, alışveriş merkezlerinin iç ve dış mekanlarında, banko ve dekorasyon ürünlerinde; kısacası hijyenik ve keyifli bir dokunuş düşlediğiniz her yerde uygulanabilen, en zor mimari detayları çağdaş çizgilere dönüştüren, estetik özelliği ve üstün performansı ile uygulamalarda sınırsız özgürlük sağlayan ideal bir yüzey malzemesidir.
 
    Akrilik solid masif malzemeler; homojen ve esnek yapısı, derz ve ek yeri belirginliği olmadan eklenmesi, yekpare özelliği ile polyester, laminat ve doğal taşlara göre çok daha üstün, çok daha kullanışlıdır. Ayrıca akrilik malzemeyi benzeri ürünlerden farklı kılan önemli özelliklerinden biri de; düz, ince kumlu, granit görünümlü ya da cıvıl cıvıl renkler gibi yüzlerce renk ve doku seçeneğine sahip geniş renk skalasına sahip olmasıdır.
 
    Masif ve gözeneksiz yüzeyi hijyenik olduğu için mikrop ve bakteri barındırmaz. Herhangi bir basit malzeme ile temizlenebilir, ek yerleri belli olmaz (bazı riskli renklerde ek yerleri ya da zımpara dalgaları belli belirsiz görülebilir, kolay çizilmeler olabilir), rengi solmaz, yanmaz (alev almaz), ultraviole ışınlara dayanıklıdır. Limon, sirke ve benzeri asitlere ve darbelere karşı yüksek direnç gösterir.