Akrilik Kaplama ve Diğer Malzemeler

Akrilik  ve diğer malzemeler

 

Laminant:

Ahşap üzerine ince tabaka olarak kaplanarak uygulanır renk ve doku homojen değildir. İnce ve pürüzlü yüzey darbelere dayanıklı değildir. Tamir edilemez değişmesi gerekir. Su ve nem den etkilenir delamine olur. Ucuzdur ancak kısa ömürlüdür. Belirgin ek yerleri pislik oluşumuna imkân verir. Yanar.

 

Polyester esaslı ürünler:

İşlenebilmesi güç ve ağır olduğundan tasarım ve uygulamalarda sınırlamaları vardır. Termal şoklar çatlaklara neden olabilir. Kolaylıkla tamir edilemez. Yanabilir ve sararma yapabilir. Uzun ömürlü değildir. Isı ile şekillendirilemez.

 

Doğal Taşlar:

Gözenekli ve bakteri oluşumuna imkan veren bir yüzeye sahiptir. Ek yerleri belirgindir ve pislik tutabilen dolgular uygulanır. Yüzey çiziklerinin giderilmesi imkansızdır. Yüzeyi soğuktur. Termal şok çatlaklara neden olabilir. Mutfak asitlerinden etkilenir. Son derece ağır ve işlemesi güçtür.

 

Akrilik;

Akrilik malzeme kolay işlenebilir, renk ve dokusu homejen bir yapıya sahiptir. Yüzeyi pürüzsüz ve darbelere karşı dayanıklıdır. Su ve nem den etkilenmez. Tamir edilebilir özelliğe sahiptir ve çizikler kolaylıkla giderilebilir. Ek yerleri belli değildir. Isı ile şekil verilebilir, sararma yapmaz hijyeniktir. Akriliğin bu yüzden kullanım alanları çok geniştir. Hastanelerde hemşire ilaç hazırlama bankoları, laboratuvarlar, ecza depoları, gıda, ev ve işyerlerinde mutfak tezgahları, banyo tezgahlarında, alışveriş merkezlerinde wc uygulamaları, kolon kaplamalarında  sıkça kullanılmaktadır. Uzun ömürlüdür.